Blog

Mikat (Arapça: ميقات), hac ve umre adaylarının ihram elbiselerini giymelerinin gerekli olduğu ve ihram durumu dışında geçmelerine izin verilmeyen sınır anlamına gelir. İhrama girmeden sınırı geçmek haramdır ve kefaret olarak kurban kesmeyi gerektirir.

Hac ve Umre Mikatları

Hac veya umre için Mekke’ye gelenler 5 farklı noktadan ihrama girerler. Bununla ilgili Buhari, Müslim, Ebu Davud gibi hadis ulemasının kitaplarında ilgili bahse bakılabilir. (Hac ve Menasik)

Bize bu sağlam kaynaklardan gelen rivayetlere göre İbn-i Abbas’ın (Abdullah bin Abbas) Peygamber Efendimiz tarafından;

  • Medine ‘den gelenler için Zulhuleyfe (Medine Mikat),
  • Şam’dan gelenler için Cuhfe,
  • Necid tarafından gelenler için Karn-ul Menazil,
  • Yemenliler için Yelemlem

Mikat yeri olarak tayin edilmiştir.

Diğer bir rivayete göre Irak tarafından gelenler için Zat Irk mikat edinilmiştir. (Ebu Davud – Menasik #8)

İkinci halife I. Ömer İbnü’l-Hattab döneminde Basra ve Kufe şehirlerinin ele geçirilmesinden sonra ilave bir Mikat eklenmiştir. Abdullah ibn Ömer anlatıyor:

Mikat Nedir?

Bu iki belde (Basra ve Kûfe) ele geçirilince halk Ömer’in yanına gelerek şöyle dediler: “Ey mü’minlerin emiri! Peygamber (s.a.v.) Karn’ı Necid halkının Mikat’ı olarak belirledi, orası bizim yolumuzun ötesinde ve oradan geçmemiz bizim için zor.” Şöyle dedi: “Her zamanki yolunuz üzerinden Karn’ın (Karn-ul Menazil) karşısında bulunan bir yeri mikat olarak alın“. Böylece Zât Irq’u (onların Mikat’ı olarak) tespit etti. (Buhârî – Ḥac #13)

Mikat İsimleri ve Yerleri

Zülhuleyfe (Abyar Ali)

Zülhuleyfe, Medine’deki Mescid-i Nebevi’nin 18 kilometre güneybatısında yer alır ve Mekke’nin 410 kilometre (255 mil) kuzeyindedir. Burası, Medinelilerin ve kuzeyden gelip bu noktayı geçerek Hac yapmak isteyen (Medine dışından) kişilerin mikatıdır.

Cuhfe (Rabiğ)

Cuhfe, Mekke’nin 182 kilometre (113 mil) kuzeybatısında yer almaktadır. Burası Kuzey Amerika, Avrupa, Türkiye, Suriye, Mısır, Cezayir, Sudan ve diğer birçok Afrika ülkesinden Hac yapmak isteyenlerin mikatıdır. Hacılar ayrıca Cuhfe’nin hemen kuzeyindeki Rabiğ kasabasında da ihrama girebilirler.

Karnül menazil (el-Sayl)

Karnül menazil, Mekke’nin 80 kilometre (50 mil) doğusunda yer almaktadır. Burası Necd halkının ve BAE, Umman, Pakistan, Avustralya, Malezya, Singapur gibi ülkelerden gelenlerin mikatıdır. Taif şehrinin yakınındadır.

Zat Irk

Zat Irk, Mekke’nin 90 kilometre (56 mil) kuzeydoğusunda yer almaktadır. Burası Irak, İran, Doğu Türkistan, Rusya vb. ülkelerden hacca gitmek isteyenlerin mikatıdır.

Yelemlem (el-Sadiah olarak da bilinir)

Yelemlem, Mekke’nin 100 kilometre (62 mil) güneyinde yer almaktadır. Burası Yemen halkının ve güneyden gelenlerin mikatıdır. Güney Afrika, Nijerya vb. ülkelerden gelen hacılar bu Mikat’tan geçecekler.

Mescidi Haramda Yapılmaması Gerekenler

Mekke Mescidi Haram Sınırları

Mescidi Haramda Yapılmaması Gerekenler

Hıll

Hıll (Arapça: الحل), Mikat sınırları ile Harem sınırları arasındaki bölgeyi ifade eder. Cidde, Khulais, el-Janun ve Tenim gibi kasaba ve şehirlerin tümü Hil bölgesi içerisinde yer almaktadır. Hıll hakkında detaylar için..

Hıll’de ikamet eden veya Hıll’de seyahat eden hacıların, Harem sınırını geçmeden önce ihrama girmeleri gerekir. Örneğin iş amacıyla Cidde’ye giden ve daha sonra umre yapmak isteyen bir kişi, Cidde’de veya Harem sınırını geçmeden önce ihrama girebilir.

Hıll’den olan bir kimsenin, Mescid-i Haram’da namaz kılmak veya arkadaşlarını veya akrabalarını ziyaret etmek gibi başka bir amaçla Mekke’ye girme niyeti varsa, ihram gerekmez. Mekke’ye girdikten sonra umre yapmaya karar veren kişi, Harem sınırında ihrama girmelidir.

Haram

Mescidi Haram Sınırları, Mikat Yerleri, Mikat Sınırı

Haram, Mekke’nin, başka yerlerde yasal olabilecek bazı eylemlerin yasa dışı kabul edildiği kutsal sınırıdır. Yabani hayvanları avlamak, bitki ve ağaçlara zarar vermek, hayvanları otlatmak, silah taşımak, Mescid-i Haram’ın kutsallığını ihlal edecek şekilde kavga etmek veya davranışta bulunmak yasaktır. Haram bölgesinde bir ihlal yapılırsa kefaret olarak Damm veya Sadaka gerekir.

Haram’ın sınırları şöyledir:
Tenim Mikatı (Ayşe Mescidi, Umre Mescidi)

Mescid-i Tenim yada ismini sıkça duyduğumuz Ayşe Mescidi, Kabe’den yaklaşık 8 km (5 mil) ve Mekke’den Medine yönünde 5 km (3 mil) uzaklıkta yer almaktadır. Medine’den Mekke’ye gelerek umre yapanların geçtiği mikattır. Ayşe mescidi adında bir camiide, 2 rekat tahiyyat-ul mescid namazı ve ihram namazını burada kılarız.

Adaat Laban

Yemen yolu üzerinde, Mekke’ye 11 km (7 mil) uzaklıkta.

Nakhla Vadisi

Irak yolu üzerinde, Mekke’den 11 km (7 mil) uzakta.

Arafat

Taif yolu üzerinde, Arafat’taki Mescid-i Nemire’ye yakın, Mekke’den 11 km (7 mil) uzakta.

Cirane

Mescid-i Cirane, Mekke’den yaklaşık 14 km (9 mil) uzaklıkta bulunmaktadır.

Hudeybiye

Mescid-i Hudeybiye, Cidde yolu üzerinde, Mekke’den yaklaşık 16 km (10 mil) uzakta.

Bir hacı ek olarbir umre yapmak isterse, umre ibadetini gerçekleştirmek için Mekke’ye tekrar girmeden önce Haram sınırı dışında ihrama girilmelidir. Pek çok hacı, Mescid-i Haram’a en yakın ve en uygun yer olan Mescid-i Aişe’de ihrama girmeyi tercih ediyor. Bu konuma ulaşmak için ulaşım caminin yakınında mevcuttur.

Medine

Hac veya umre yapmak üzere Mekke’ye gitmeden önce Medine’ye gitmek isteyen hacılar, Medine’deki otelde veya Medine için belirlenen Mikat olan Zül Huleyfe Mescidi’nde ihrama girebilirler. Taksi/otobüs Mekke’ye giderken Mescid-i Zül Hulayfah’ta duracaktır.

Cidde

Bazen hacıların Cidde havaalanında ihrama girmeleri söz konusudur. Bu, ihram ihlali olduğundan, hacı, başlangıçta belirlenen Mikat’a veya en yakın Mikat’a seyahat etmelidir. Cidde’ye en yakın Mikat, yaklaşık 160 kilometre (100 mil) uzaklıktaki el-Cuhfe’dir (Rabigh). Alternatif olarak kefaret olarak bir hayvan kurbanı (Damm) gerçekleştirilmelidir.

Sadece Cidde’de ikamet edenler veya iş veya turizm gibi başka amaçlarla Cidde’ye seyahat etmek isteyenler Cidde’de ihrama girebilirler.

Cidde’nin Hac veya Umre yapanlar için mikat olarak kullanılıp kullanılamayacağı konusunda alimler arasında bazı anlaşmazlıklar vardır. Görüş ayrılıkları olduğundan Hac ve Umre ibadetlerinin güvenle gerçekleştirilebilmesi için temkinli yaklaşılması tavsiye edilir.

* Havayollarıyla İlgili Durumlar

** İslami Olmayan Bir Havayoluyla Uçuş

Eğer bir havayoluyla uçuyorsanız uçakta dua edebileceğiniz veya üzerinizi değiştirebileceğiniz bir tesis bulunmayabilir. Bu nedenle kalkıştan önce havalimanında ihrama girmeniz tavsiye edilir. Mikat yaklaştıkça ihrama girmeye niyet edilmelidir.

** İslami Havayoluyla Uçuş

Saudia gibi bir havayoluyla uçuyorsanız uçuş sırasında küçük bir ibadet alanına erişiminiz olacaktır. Mikat’a yaklaşık 10 veya 20 dakika kala kaptan tarafından bilgilendirileceksiniz veya ekranda Mikat’ın yaklaştığını bildiren bir mesaj belirecektir. Bu noktada, henüz yapmadıysanız ihramınıza geçmelisiniz. Uçakta ihrama girmekten rahatsızlık duyuyorsanız veya bunu yapmakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız, yukarıdaki yaklaşımı takip etmeniz ve kalkıştan önce havalimanında ihram takmanız tavsiye edilir.

Yeni Yazılar

  • All Post
  • Hac
  • Tümü
  • Umre

2023 Umre Fiyatları

2023 Umre fiyatları ve tur detayları hakkında bilgi almak için hemen formu doldurun

Kategoriler

Başa dön