Blog

Kabe nedir ve Kabe’nin içinde neler vardır?

Kabe, İslam’ın en ünlü camisi olan Mescid-i Haram’ın kalbinde yer alan, oldukça saygın bir yapıdır. Kabe’nin içinde, üç sütunun taşıdığı tavandan sarkan altın ve gümüş kandiller vardır. Bugün Kabe ile ilgili tüm tarihi ve bilimsel gerçekleri ele alacak, “Kabe nerededir?” gibi sorulara cevap vereceğiz.

Kabe Nedir?

Kabe hakkında bazı temel yapısal bilgileri verelim.

Mimarı Hz. İbrahim AS’dır (MÖ 1996).

Bugün ki halinin tamamlanma Tarihi MS 683’tür. Mermer, taş ve kireçtaşından ibarettir. Konum olarak Mescid-i Haram, Hicaz, Suudi Arabistan’da yer almaktadır. Yüksekliği 13 metredir.

İpek ve pamuklu bir örtüyle zarif bir şekilde örtülen kare şeklindeki bu yapı, biz müslümanlar için en kutsal mekandır. Kabe, umre ve hac gibi ibadetlerin yapılacağı yegane mekandır. Üstelik Kabe’nin tarihinin, İslam öncesi Mekke’ye kadar uzanmaktadır. İslam’da Kabe, dünyadaki en kutsal mekan olarak kabul edilir, Beyt-i Atik olarak tabir edilir. Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de birçok kez adı geçen Kabe-i Meşhur, çeşitli ayetlerde insanlığın ilk ibadet mabedi olduğu belirtilmiştir.

Doğrusu insanlar için vaz’olunan ilk ma’bed, elbette Mekkedeki o çok mübarek ve bütün âlemîne hidayet olan Beyttir. (Al-i İmran 96)

Kâbe Nasıl Bir Yerdir?

Kâbe inşa edildikten sonra Allah-u Teala, Hz. İsmail AS soyundan gelenlere her yıl hacca gitmelerini emretti. Ayrıca mescidin çevresinde şiddetin ve kan dökülmesinin yasaklandığı bir sığınağa dönüştürdü. Kâbe başlangıçta sade, çatısız dikdörtgen bir bina olarak inşa edilmişti.

MS 608’de İslam öncesi Mekke’yi yöneten Kureyş kabilesi, Kabe’yi duvar ve ahşap bloklarla yeniden inşa etti.

Kabe’nin Konumu

Mescid-i Haram, Suudi Arabistan’ın Mekke Eyaleti’nde bir camidir. Burası Hac için bir hac yeri olmasının yanı sıra, yılın herhangi bir zamanında katılabilecek küçük bir hac olan Umre’nin birincil aşamasıdır. Hac, İslam’ın beş şartından birini oluşturur ve maddi gücü yeten, fiziksel olarak sağlıklı olan tüm Müslümanlar için zorunludur. Bu hacların her ikisi de Kabe’yi caminin içinde tavaf etmeyi içerir. Mescid-i Haram’ın çevresindeki diğer önemli simge yapılar Zemzem Kuyusu, Kara Taş, Makam İbrahim ile Merve ve Safa tepeleridir.

Dünyanın en büyük camisidir ve yıllar boyunca kapsamlı tadilat ve genişletmelerden geçmiştir. İki Kutsal Caminin Koruyucusu olarak bilinen Suudi Arabistan Kralı’nın egemenliği altına girene kadar birçok padişah, halife ve hükümdarın elinden geçmiştir. Caminin ve Mekke’nin genişleme çabalarının erken dönem İslam mirasını tehlikeye attığına dair ciddi endişeler var. Bazıları bin yıldan daha eski olan birçok tarihi yapı, kutsal mekanın genişletilmesine yer açmak için yerle bir edildi.

Kabe’nin boyutları

Kabe küboid şeklinde taş bir yapıdır. Yaklaşık 15 metre yüksekliğindedir ve kenarları 12 metreye 10,5 metredir. 13 metre x 9 metrelik iç duvarlar, zemin boyunca daha koyu vurgularla, üst yarısına kadar beyaz mermerle kaplanmıştır. Tavafın yapıldığı iç kat ise yerden yaklaşık 2 metre yüksekliktedir.

Yeni Yazılar

  • All Post
  • Hac
  • Tümü
  • Umre

2023 Umre Fiyatları

2023 Umre fiyatları ve tur detayları hakkında bilgi almak için hemen formu doldurun

Kategoriler

Başa dön