Blog

Hatim, Mekke’de ki Mescid-i Haram’da, Hicr-i İsmail ile çevrelenmiş alandır. Kabe’nin bir bölümü olarak kabul edilir. Fakat Kabe duvaları içerisinde yer almayan açıktaki kısmıdır. Burada namaz kılmak, birçok müslümanın hayalidir. Zira burada namaz, hadis-i şerife göre Kabe’nin içinde namaz kılmak gibidir.

Hatim

Hatim, Kabe’ye ait olan bir alandır. Burası, yarım daire şeklinde yaklaşık bir metre boyunda ki duvarla çevrilidir. Kabe’nin kuzeybatı istikametindedir. Hatim’de, Hicr-i İsmail içerisinde namaz kılmak, Kabe’nin içinde namaz kılmak gibidir. Fakat burada farz namazlar kılınamaz.

Zemin beyaz mermerden yapılmıştır. Hicri İsmail ile Kabe yapısı arasındaki bu alan Kâbe’ye bağlı olduğundan tavaf sırasında buraya girilememektedir. Hacıların Kabe ile Hicri İsmail duvarı arasındaki bölgede yürümelerine izin verilmiyor. Meşhur Altınoluk, Kabe’nin Hatim tarafındadır. Altınoluk, suyu Kabe’nin çatısından Hatim bölgesine tahliye etmektedir.

Hatim’i Kabe’den Kim Ayırdı?

Bunu ilk yapanlar Kureyşliler olmuştur. Hz. Ayşe’ye (r.anha) göre, Hz. Muhammed SAV’e Kabe’nin içinde namaz kılmak istediğini söylediğinde (Hatim’in Kabe’nin bir parçası olup olmadığını sorduğunda), Hz. Muhammed SAV, (öyle olduğunu) Kabe’den olduğu söyledi.

Yeni Yazılar

  • All Post
  • Hac
  • Tümü
  • Umre

2023 Umre Fiyatları

2023 Umre fiyatları ve tur detayları hakkında bilgi almak için hemen formu doldurun

Kategoriler

Başa dön