Blog

Umre, kaynağını Kur’an ve Sünnetten alan bir ibadet çeşididir. Bizde Peygamber Efendimiz’den rivayet edilen Umre Hakkında Hadisler‘den bir derleme yaptık. Bu önemli rivayetleri, yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Peygamber Efendimiz (sav)’in en manevi sünneti olarak kabul ettiği umre, manevi bir ibadettir. Milyonlarca hacı yıl boyunca Hac yahut Umre yapmak için kutsal Mekke şehrine manevi yolculuğa çıkıyor. Bu kudsi ibadeti iyi bir niyetle gerçekleştirenler, umre sevabına ve faydalarına, nihayet Allah’ın rızasına kavuşmaktadırlar. Müslümanlar, büyük günahlarının bağışlanmasını diler ve Rahman olan Allah’tan bereket niyaz ederler. Umre yapmak gibi saf bir niyetle bu kutsal yola çıkmak, huzur ve bereket getirir. Üstelik Umre, Peygamber Efendimiz (sav)’in hayatı boyunca iki defa eda ettiği tek sünnettir.

umre-hakkinda-hadisler

Umrenin amacı nedir?

Umrenin amacı Yüce Allah’ın rahmetini dilemek, bağışlanma dilemek ve İslam inancını tazelemektir. Hacılar, hac bittikten sonra Umre sevabını veya Umre bereketini alırlar. Umrenin faydaları söz konusu olduğunda Müslümanların elde edebileceği pek çok şey vardır.

 1. Ev sahibiniz Yüce Allah olsun
  Umrenin belki de en heyecan verici faydası, Rahman olan Allah’ın misafiri olma nimetidir. Hacılar, Mekke’ye adım atar atmaz kendilerini kaplayan tuhaf bir sakinlikten sıklıkla söz ederler. 2626 Sayılı Hadis’te Ebu Hureyre, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in şöyle buyurduğunu nakletmektedir: “Allah’ın misafirleri üçtür: Gazi (yani cihatta savaşan savaşçı), Hac (yani Hac yapan hacı) ve Mu. ‘temir (yani Umre yapan hacı).”
 2. Bütün günahlardan bağışlanma
  Umrenin en güzel faydası, büyük günahların bağışlanmasını isteme imkânıdır. Burada dindar bir şekilde umre yaparak ruhunu arındırabilirsiniz. 2630 Sayılı Hadis’te Ebu Hureyre, Peygamber Efendimiz (asm)’in şöyle buyurduğunu nakletmektedir: “Bir umreden diğerine, arada kalanlar için kefaret vardır ve Hac-ı Mebrur’un sevabı cennetten daha az değildir.”
 1. Yoksulluğun ortadan kaldırılması
  Umrenin elde edebileceği bir diğer fayda da yoksulluğun ortadan kaldırılmasıdır. Allah’ın hacılara bu meşakkatli manevi umre yolculuğunda harcadıkları paranın karşılığı olarak zenginlik hediye ettiği söylenir. İbni Abbas’ın rivayetine göre Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Hac ve umreyi art arda yapın; Çünkü körüğün demirdeki pisliği giderdiği gibi onlar da yoksulluğu ve günahı ortadan kaldırırlar.”
 2. Cihat yapmaya eşdeğerdir
  Cihad, şüphesiz İslam’da yapılabilecek en fedakar ve asil eylemlerden biridir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in eşi Hz. Aişe’nin rivayetine göre Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Kim evinden sırf hac veya umre yapmak için çıkar ve ölürse, kıyamet günü ona hiçbir şey sunulmaz ve onun herhangi bir sorumluluğu olmayacaktır. Ona cennete girin denilecek.”
 3. Bağlılığı güçlendirin

Umrenin bir diğer önemli faydası da İmanın güçlenmesidir. Umre yapmak, hacının Yüce Allah’a olan inancını tazeler. İbn-i Mâce, bir hadis-i şerifte, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “Hac ve umre yapanlar, Cenab-ı Hakk’ın vekilleridir. Eğer O’na dua ederlerse onlara icabet eder, eğer kendisinden bağışlanma dilerlerse onları bağışlar.”

Ramazan Ayında Umre Yapmanın Faydası

Ramazan ayında Umre yapmayı planlıyorsanız, hacıların tercih edebileceği iki tür Umre olduğunu anlamak önemlidir: Umre-ül-Temettu ve Umre-ül-Mufradah. Hacılar Ramazan ayında Temattu umresini yapabilirler. Ancak bunun 8. Zilhicce’den önce yapılması gerekir. Manevi uygulamanın kendisinde hiçbir fark olmadığını unutmayın. Ramazan ayında yapılan umre, yılın geri kalanında yapılan umre ile aynı şekilde yapılır. Ayrıca Ramazan ayında umre yapmanın faydaları da oldukça fazladır.

İbni Abbas’ın bir hadisinde, bizzat Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in şöyle buyurduğu bildirilmektedir: “Ramazan ayında umre yapın, (çünkü) bu, benimle yapılan hac veya hacca eşdeğerdir.”

Burada Ramazan ayında yapılan umrenin sevabı, haccın sevabına benzetilmektedir. Ancak şunu belirtmekte fayda var ki bu hiçbir şekilde farz olan haccın yerine geçmez. Zamanın ve mekânın kutsal olması nedeniyle mutluluğun, tatminin ve nimetlerin artması da diğer faydalardır.

Umre kişinin Allah ile ilişkisini nasıl güçlendirir?

Umre niyetinden, umre yapmaya kadar olan tüm ibadetler, insanı Allah’a yakınlaştırır. Ancak insan kendini Allah’a adadıkça ve evinde bağışlanma diledikçe, yolculuk manevi olarak onun geçmiş bir günahından arınmasını sağlar. Şüphelerin İslam alimleri tarafından giderilmesi, Allah’a ve İslam’a imanı inşa eder.

Umre hacı, dünyadaki tüm Müslümanlar için son derece faydalı ve faydalıdır. Her yıl milyonlarca hacı dini yolculuğa çıkıyor ve Yüce Allah’tan bereket ve bağışlanma diliyor. Ayrıca umre yolculuğu kişinin Allah’a ve İslam’a olan inancını da tazeler.

Umreye Ne Zaman Gidilir?

İhram Nedir, Umrede İhrama Nasıl Girilir?

Güncel Umre Turları

Yeni Yazılar

 • All Post
 • Hac
 • Tümü
 • Umre

2023 Umre Fiyatları

2023 Umre fiyatları ve tur detayları hakkında bilgi almak için hemen formu doldurun

Kategoriler

Başa dön