Blog

Mekke bir diğer ismi ile Mekke-i Mükerreme, Suudi Arabistan ülkesinde bulunan bir kenttir. Gerek Mekke de bulunan kutsal alanlar ile gerekse de kültürel özellikleriyle dikkatleri üzerine çeken şehir, mutlaka gezip görülmesi gereken bir yapıya sahip. Peki Mekke’nin neyi meşhur ve Mekke de bulunan ziyaret yerleri nelerdir? Özellikle de hac ziyareti yapacak olanlar; Mekke kenti hakkında merak edilen tüm detayları yazımızda bulabilir. İşte Mekke de gezilecek yerler;

1.      Kâbe & Mescid-i Haram

Suudi Arabistan’ın kutsal kentlerinden biri olan Mekke’de birbirinden önemli ve kutsal alanlar bulunur. Kabe’de bu kutsal alanlardan biridir. Burası ilk zamanlarda bir ibadethane olarak kullanılmaktaydı. İçerisi putlarla doluydu. Ancak Hz. İbrahim ve oğlu İsmail tarafından yeniden inşa edilerek, Hz. Peygamberimiz tarafından da putlardan tamamen arındırılmıştır. İslamiyet dini için çok büyük bir önem arz eden Kâbe, mecazi olarak Rab’ın evi olarak görülür. Mekke de bulunan ziyaret yerleri listesinin de en başında yer alır.

İslam aleminin mutlaka görmesi gereken, Mekke de bulunan kutsal yerleri den bir diğeri de Mescid-i Haram’dır. Burası vakti zamanında Halife Ömer İbn El Hattap tarafından inşa ettirilmiş olup, zemzem kuyusunu içerisinde barındırır. Toplamda seksen sekiz metrekarelik bir alanı kapsayan bu yapı, dünyanın en büyük camisi olarak da biliniyor. Mekke de bulunan dini mekanlar arasında yer alan Mescid-i Haram, mimari yapısı ile de dikkatleri üzerine çekmektedir.

2.      Hira Nur Mağarası

 Mekke de bulunan kutsal mekanlar arasında yer alan Hira Nur Mağarası; Hz. Peygamberimize ilk vahyin geldiği alan olması nedeniyle dikkatleri üzerine çeker. Mekke kentinin de tam olarak 5 kilometre kuzeydoğusundadır. Hira Dağı’nın üzerinde bulunan bu mağara, son derece dar olmasına karşın bir o kadar da uzundur. En önemli özelliği ise kapısının Kabe’ye yönelik olmasıdır.

3.      Sevr Dağı

Sevr Dağı

Sevr Dağı, Mekke de bulunan mekanlar arasında ayrı bir öneme sahiptir. Burası; Mekke’nin güney bölümünde bulunur ve merkeze de ortalama 5 kilometrelik bir uzaklıktadır. Sevr Dağı bilindiği gibi, Hz. Peygamberimizin Mekke bölgesinden Medine bölgesine hicreti sürecinde Hz. Ebubekir RA ile müşriklerden saklandığı bir alandır. Hz. Peygamberimiz toplamda 3 gününü burada geçirmiştir. Sevr Dağı’nın üzerinde irili ve ufaklı birçok mağara bulunur.

    
4.     Makam-ı İbrahim

Makam-ı İbrahim; Müslümanlara Hac ibadetini duyuran ilk alandır. Öyle ki en başında Kabe’ye bağlı olsa da zamanla Kabe’den 46 metrelik uzak bir alana taşınmıştır. Makam-ı İbrahim, Kabe’nin inşa eden Hz. İbrahim’in Allah tarafından taşın yumuşatılmasıyla ayak izini taşır. Hacda ziyaret edilen yerler arasında büyük bir önem taşıyan bu yapı, İslam dininde oldukça kutsaldır.

Makam-ı İbrahim hakkında ayetler ve daha fazla bilgi için tıklayın.

Umrede Ziyaret Edilecek Yerler

6.      Selam Kapısı

Mekke ziyaret yerleri Diyanet Kurumu’nun resmi sayfasında da yer alır. İslam dini için kutsal alanlardan olan Selam Kapısı’ da vakti zamanında Hz. Peygamberimiz tarafından kullanılmış olduğundan mutlaka görülmesi gereken bir yapı olacaktır. Ayrıca Hac ve Umre ziyareti gerçekleştirecek olanlar Mekke kentine girmek için bu kapıyı kullanmak durumundadır.

7.      Sefa ve Merve Tepesi

Mekke de bulunan kutsal mekanlar arasında yer alan Sefa ve Merve tepesi, İslam dini açısından oldukça önemlidir. Çünkü bu iki tepe arasında gerçekleştirilen ibaretler, günahlardan arınmayı sağlar. Sefa ve Merve Tepesi arasında kalan ve ibadet yapmak için kullanılan söz konusu alan, Mescid-i Haram’ın içindedir.

8.    Ayşe Ana Mescidi

Ayşe Ana Mescidi, kutsal olduğu kadar mimari olarak da ziyaretçilerine adeta görsel bir şölen sunar. Bu mescid, ihrama girmek isteyenler için en ulaşılabilir konuma sahiptir. Ayşe Ana Mescidi’nin en önemli özelliği ise zamanında Hz. Ayşe tarafından ihram için kullanılmış olmasıdır. Günümüzde de birçok hacı adayı ihrama girmek için burayı tercih etmektedir. Mekke nin kutsal alanları arasında yer alan bu yapıyı mutlaka sizler de görmelisiniz.

Rüyada Umreye Gitmek

  1. Cin Mescidi

Bu mescid, Mimar İbrahim Ağa tarafından tasarlanmış olup, proje 1700’lü yıllarda hayata geçirilmiştir. Daha sonrasında da restore edilen yapı, son derece modern bir görünüme sahiptir. Bu mescidin en önemli özelliği ise zamanında Hz. Peygamberimizin cinlere Kur’an okumuş olduğu ve cinlerin de İslam’a kabul edildiği alan üzerine kurulu olmasıdır.

Daha fazla bilgi almak için bizi arayın.

İslam Ansiklopedisi – Mekke

Yeni Yazılar

  • All Post
  • Hac
  • Tümü
  • Umre

2023 Umre Fiyatları

2023 Umre fiyatları ve tur detayları hakkında bilgi almak için hemen formu doldurun

Kategoriler

Başa dön