Blog

Kesin tarihi bilinmemekle birlikte birçok kişi Hz. İbrahim’in AS. Mekke’de çatısız, sade dikdörtgen bir yapı olarak başlayan Kabe’yi inşa ettiğini düşünüyor (Detaylar İçin Tıklayın). Mekke’nin hüküm süren kabilelerinden Kureyş, MS 608 civarında yapıyı taş ve ahşaptan yeniden inşa etti. Muhammed (S.A.V) 629’da Mekke’ye vardığında Kabe, hac ve ibadetin merkezi bir noktası haline geldi. Kabe, Müslümanların günlük ibadetlerinde teveccüh edecekleri Kıble ve hac yeri olarak tayin edilmiştir. Hz. Muhammed (S.A.V), vefat ettiği yıl olan 632’de Mekke’ye son yolculuğunu yaparak hac geleneklerini ve Kabe’nin önemini kesin bir şekilde ortaya koydu.

Zamanla Kabe’de Değişimler Yaşandı

Kabe ve çevresi İslam’ın başlangıcından bu yana birçok kez değişikliğe uğramıştır. Artan sayıda hacıyı ağırlamak için ilk defa Halife Ömer (R.A.) Kabe’yi çevreleyen alanı genişletti.

Kabe’nin bulunduğu açık avluyu çevreleyen revaklar Halife Osman döneminde inşa edilmiştir. MS 683’te Mekke’yi elinde bulunduran İbn Zübeyr ile halife Abdülmelik arasındaki iç savaş sırasında Kâbe çıkan yangınla yok oldu. Efsaneye göre Hacer-i Esved üç parçaya bölünmüş, İbn Zübeyr daha sonra gümüşle yeniden inşa etmiştir.

İbni Zübeyr R.A, Hz.İbrahim’in belirlediği şartlara göre Kabe’yi taş ve ahşaptan yeniden inşa etti ve Kabe’nin etrafını döşedi. Abdülmelik, MS 692’de Mekke’yi geri aldıktan sonra Kabe’yi yıktı ve Kureyş tarzında yeniden inşa etti. Kabe’nin etrafındaki cami, ilk Abbasi halifeleri tarafından birçok kez genişletildi ve yeniden düzenlendi. 1269’dan 1517’ye kadar Mısır Memlükleri, Mekke’yi de içeren Hicaz’ı yönetti. Sultan Kayıtbay, caminin bir yanına medrese yaptırdı. Memluk egemenliğinin ardından Mekke, Osmanlı padişahlarının eline geçti.

Sultan I. Süleyman, 1553 yılında Kabe’nin çatısını yeniden inşa ettirdi ve ahşap tavanın altın hat ve bitkisel motiflerle süslenmesini emretti. 1611 yılındaki bir sel felaketinde hasar görmesi sonrası Sultan IV. Murad, 1629 yılında Kabe’yi yeniden inşa ettirdi. Yeni atılan temel, Hz. İbrahim’in tasarımına uygun olarak oluşturulmuş, üst yapı ise mermer bir temel üzerine oturan masif granit bloklardan inşa edilmişti. Kabe artık, çağlar boyunca genişleyerek yaklaşık 40 dönümlük bir alanı kaplayan Mescid-i Haram’ın, yani Ulu Cami’nin kalbinde yer alıyor.

İslamiyet’ten Önce Kabe

Bi’setten önce bedeviler, her kameri yılda Mekke’ye hac yapmaya giderlerdi. Kabile kavgalarını bir kenara bırakarak Kabe’de Rabb edindikleri putlara tapınıyor ve şehirde ticaret yapıyorlardı. Kabe’nin içinde çok sayıda resim ve heykel sergilendi. Kabe’nin içinde veya çevresinde Hubel’in bir heykelinin yanı sıra diğer putlardan idolleri bulunurdu. Duvarları süsleyen ve Hz. Muhammed’in SAV Mekke’yi ele geçirmesinin ardından Muhammed’in isteği üzerine yıkılan putların ve diğer figürlerin yanı sıra, meleklerin ve Hz. İbrahim’in AS tasvirleri de vardı. Kabe’nin, bir çift koç boynuzunun yanı sıra, bugün anlaşılamamış bir takım süs eşyaları ve madeni paralar içerdiği bulundu. İnanışa göre koç boynuzu takımı, İbrahim’in oğlu İsmail’in yerine kurban ettiği koçtandı.

2023 Umre Turları Kampanyalı Fiyatlar İçin Tıklayın Ya Da Whatsapp Hattımızdan Bize Ulaşın.

Yeni Yazılar

  • All Post
  • Hac
  • Tümü
  • Umre

2023 Umre Fiyatları

2023 Umre fiyatları ve tur detayları hakkında bilgi almak için hemen formu doldurun

Kategoriler

Başa dön