Blog

Hac ziyaretlerinde müslümanların gerçekleştirmesi gereken ibadetlerden biri olan Arafat Vakfesi, birçok açıdan merak konusu olmuştur. Özellikle de hac ziyareti gerçekleştirecek olanlar; ““vakfe ne demek“, “vakfe nedir” ve “vakfe nerede yapılır“” gibi sorulara sıklıkla yanıt aramaktadır. Bu konuda detaylı bilgi edinmek isteyenler için detaylı açıklamaları makalemizin içeriğinde bulabilirsiniz.

Arafat Vakfesi Ne Demek?

Vakfe; Arapça bir kelime olan vukūf kelimesinden türetilmiş bir terimdir. Bu kelimenin dilimizdeki karşılığı ise Arafat vakfesi nedir sorusuna tam olarak yanıt veriyor.

Vakfe nedir?

Vakfe “bir yerde beklemek” anlamına geliyor. Söz konusu açıklamadan yola çıkarak Arafat Vakfesinin hac ibadetini gerçekleştiren kişilerin belirli bir zaman aralığında, belirli bir mekanda beklemesi olduğunu söylemek de mümkün olacaktır. İbadet esnasında vakfe; Arafat ve Müzdelife bölgelerinde gerçekleştirilmektedir.

Umre’de Vakfe Yapılır Mı?

Vakfe nedir cevaplandırdıktan sonra Hac ziyareti gerçekleştirecek olanların sıklıkla yönelttiği sorulardan biri de Umre’de Vakfe yapılır mı? olmuştur. Kabe, dünyanın tam merkezi olarak kabul edilen bir konuma sahiptir. Burada müslümanlar Arefe günü ve Kurban Bayramının ilk dört günü dışında belirli bir zamana tabi olmadan Umre ibaretini gerçekleştirebilmektedirler. Bu ibadeti tam manasıyla yerine getirebilmek adına müslümanlar öncelikle ihrama girer, akabinde tavaf ve say yaparlar. Umre bölgesinde Arafat ve Müzdelife vakfesi ibadetini gerçekleştirmek mümkün değildir. Aynı zamanda burada kurban kesmek ve şeytan taşlamak gibi diğer görevlerde yapılamamaktadır.

Vakfe Duası

Vakfe duası müslümanların Rabbine yakarışlarını ve dileklerini temsil etmektedir. Bu dua ile müslümanlar günahlarının affedilmesini, hidayet ve rahmet isteklerini dile getirir. Elbette ki yapılacak olan dua biraz da kişinin kendisi ile alakalı olacaktır. Bu nedenle dua esnasında samimiyet ve içtenlik son derece önemli faktörler olarak karşımıza çıkar.

Arafat Dağı Önemi

Vakfe ibadetinin Arafat Dağı’nda yapıldığından bahsetmiştik. Peki Arafat Dağı önemi nedir? Neden Vakfe ibadeti Arafat Dağı’nda yapılır? Arafat Dağı’nda ne oldu ve neden kutsal? Arafat Dağı bilindiği gibi Suudi Arabistan ülkesinin Mekke kentinde bulunmaktadır ve yaklaşık olarak yetmiş metrelik bir yüksekliğe sahip olan bir tepedir. Bu dağ ismini “bilmek” kelimesinden almıştır. Hac ziyareti gerçekleştiren müslümanlar burayı ziyaret ederek vakfe ibadetini yerine getirirler. Arafat Dağı’nın İslam dünyasında çok önemli bir yeri vardır. Öyle ki Hz. Adem ve Havva cennetten çıkarılıp, yeryüzüne indirildikten uzun süren bir arayış sonucunda burada buluşmuşlardır. Aynı zamanda da müslümanlar için bir af ve sığınma alanı olarak da görülür. Çünkü burası kıyametin kopacağı güne uyanmayı ve müslümanların mahşer alanında toplanmasını temsil eder. Kullar, Rabbin huzurunda son derece acizdir. Tövbe edilir ve samimi cümleler kalplerden çıkarak dudaklardan dökülür.

Arafat’ta Vakfeye Durmak Ne Demektir?

Hac ibadetinin en önemli rüknü olan vakfe, Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde yer alan ve İslam alemi için büyük bir önem taşıyan Arafat bölgesinde gerçekleştirilmektedir. O halde Arafatta vakfe ne demek? Sorusunu sizler için yanıtlayalım. Hac ziyaretlerinde vakfe iki şekilde yapılır. Bunlardan biri Arafat diğer ise Müzdelife’dir. Müslümanlar Arafat’ta vakfe ibadetini gerçekleştirdikten sonra ikinci vakfesiniz Müzdelife’de yapar. Müzdelife; Arafat ve Mina arasında bulunur. Tıpkı Arafat’ta olduğu gibi Müslümanlar bu bölgeye gelerek, Allah’a dua eder ve günahlarının kabulünü diler.

Arafat’ta Vakfe de Ne Yapılır?

Hac ibadetini gerçekleştiren müslümanlar tıraş olduktan sonra Arafat Dağı’na çıkar. Buraya ulaşan din kardeşleri öğle vakti geldiğinde öğle namazı ve ikindi namazını bir arada cem-i takdim ederek kılmaktadırlar. Daha sonra ise Arafat Vakfesi ibadetini gerçekleştirmek üzere hazırlıklara başlanır. Müslümanlar burada güneşin batışına kadar kalırlar. Bu süreç boyunca da Allah’a dua eder ve ibadet ederler. Güneşin batmasıyla birlikte ise bir sonraki vakfe ziyaretini gerçekleştirmek üzere Müzdelife bölgesine geçiş yapılır. Müslümanlar burada da belirli bir zaman aralığında bekleyerek, duasını eder ve ibadetlerini tamamlar. İbadetlerini gerçekleştiren müslümanların son derece samimi ve içten olmaları duaların kabul olması açısından büyük önem taşır. Aksi takdirde yapılan ziyaretin bir anlamı olmayacaktır. Bu nedenle müslümanlar en saf ve en temiz haliyle Allah’ın karşısına çıkmaya, ona yakarmaya önem göstermelidir.

Kaynak

İslam Ansiklopedisi – Arafat

Yeni Yazılar

  • All Post
  • Hac
  • Tümü
  • Umre

2023 Umre Fiyatları

2023 Umre fiyatları ve tur detayları hakkında bilgi almak için hemen formu doldurun

Kategoriler

Başa dön